Primarul Emil Boc a anuntat in cadrul conferintei de presa saptamanale decizia de a mentine pretul facturat catre populatie , respectiv 165 de lei. Diferenta de 196 de lei, pana la valoarea reala a gigacaloriei produse in sistemul centralizat de termoficare va fi acoperita din bugetul local, sub forma de subventie.

La Cluj-Napoca, indiferent de cresterile costului la gaz Primaria si Consiliul local au reusit mentinerea aceleiasi valori a gigacaloriei facturate la populatie inca din anul 2009, cand pretul a fost cu 4 lei mai scazut decat in iarna 2008.

Din bugetul pe anul 2011 s-au achitat echivalentul a 13,7 milioane de euro pentru a acoperi diferenta de pret dintre costul final al gigacaloriei si cel facturat cetatenilor.