10 troleibuze noi pentru clujeni

Noi mijloace de transport in comun vor fi achizitionate in acest an.

Am decis impreuna cu R.A.T.U.C. ca in 2013 sa achizitonam zece noi troleibuze in municipiul Cluj-Napoca, inlocuindu-le pe cele vechi si oferind clujenilor un confort sporit la calatoriile cu transportul in comun. Dotarile noilor troleibuze sunt la standarde europene, vor avea sisteme moderne de climatizare, afisaj cu leduri, GPS, camere de luat vederi si stocare a imaginilor – pentru a limita actele de vandalism si a preveni fenomenele nedorite, contribuind astfel la cresterea sigurantei calatorilor”, a explicat primarul Emil Boc.

Noile troleibuze  vor avea o durata de viata de 15 ani si o garantie de 2 ani.

Troleibuzele vor fi achizitionate din resurse locale in baza unui acord cadru al R.A.T.U.C. incheiat inca din anul 2011, fiecare avand un cost de 1,9 milioane de lei. Clujenii vor putea beneficia de noile mijloace de transport in comun pana la sfarsitul acestui an.