Ref. Acţiune a Poliţiei Comunitare în zona centrală privind imobilele degradate

Inspectorii din cadrul Serviciului Control urbanism şi disciplina în construcţii din cadrul Direcţiei Poliţia Comunitară au efectuat în perioada martie-aprilie  verificări în zona centrală a municipiului Cluj-Napoca.

Aspectul vizat a fost identificarea imobilelor care se află în stare de degradare şi care pun în pericol cetăţenii care tranzitează zona, datorită posibilităţii de desprindere a unor bucăţi din faţadă, soclu, ţigle.

Au fost verificate un număr de 85 imobile situate în zona centrală a municipiului.

Menţionăm că neluarea măsurilor de reparare a imobilelor deteriorate constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 500 şi 2500 lei, conform prevederilor HCL nr. 191/2009 privind buna gospodărire a municipiului Cluj-Napoca. .

În urma acţiunii au fost încheiate 29 procese verbale de constatare a contravenţiei proprietariilor care nu au luat măsuri de reparare, refaţadizare a imobilelor, conform prevederilor HCL nr. 191/2009.

Acţiunile vor continua şi în perioada următoare.