Ref. Verificări privind identificarea autovehiculelor cu masă peste 2 tone staţionate neregulamentar pe raza municipiului

În perioada 28 februarie – 01 martie a.c. a avut loc o acţiune de depistare a autovehiculelor destinate transporturilor de persoane sau de marfă, cu masa totală maximă autorizată de peste 2 tone oprite/staţionate/parcate pe domeniul public sau privat al municipiului Cluj-Napoca.

Verificările s-au desfăşurat în cartierele:
Mărăşti pe străzile: Calea Dorobanţilor, Aurel Vlaicu, Dunării, Traia Vuia, Branului, Plevnei, F-cii de Zahăr, Fabricii, Bucureşti.
Grigorescu-Gară pe străzile: Horea, Căii Ferate, Locomotivei, T.Vladimirescu, Tăietura Turcului, Donat, Mirăslău, Fântânele, 1 Decembrie 1918, Uzinei Electrice
Gheorgheni pe străzile: N.Titulescu, Henri Coandă, Vaida Voievod, T. Mihaly, Albac, C. Brîncuşi, Avram Iancu, 21 Decembrie 1989.
Mănăştur -Zorilor pe străzile: Calea Mănăştur, Calea Floreşti, Bucium, Primăverii, I. Meşter, Izlazului, Ghe. Dima, Castanilor, Zorilor, Observatorului, Calea Turzii

În urma acestei acţiuni au fost depistate un număr de 24 autovehicule cu masa totală maximă autorizată de peste 2 tone parcate neregulamentar pe raza municipiului. Proprietarii autovehiculelor în cauză au fost sancţionaţi contravenţional, în conformitate cu prevederile HCL nr. 149/2009.
Valoarea totală a amenzilor este de 9.600 lei.

Astfel de acţiuni vor continua şi în perioada următoare.