Ref. Identificare autovehicule de mare tonaj parcate pe raza municipiului

În noaptea de 28/29 martie 2011 poliţiştii din cadrul Serviciului ordine şi linişte publică au efectuat o acţiune pentru depistarea autovehiculelor cu un tonaj mai mare de 2 tone parcate ilegal pe domeniul public pe raza municipiului Cluj-Napoca.

Acţiunea a avut loc în cartierele:
Mărăşti pe străzile: Calea Dorobanţilor, Aurel Vlaicu, Dunării, Traian Vuia, Branului, Plevnei, F-cii de Zahăr, Fabricii, Bucureşti.
Grigorescu-Gară pe străzile: Horea, Căii Ferate, Locomotivei, T.Vladimirescu, Tăietura Turcului, Donat, Mirăslău, Fântânele, 1 Decembrie 1918, Uzinei Electrice
Gheorgheni pe străzile: N.Titulescu, Henri Coandă, Vaida Voievod, T. Mihali, Albac, C. Brîncuşi, Avram Iancu, 21 Decembrie 1989.
Mănăştur -Zorilor pe străzile: Calea Mănăştur, Calea Floreşti, Bucium, Primăverii, I. Meşter, Izlazului, G.Dima, Castanilor, Zorilor, Observatorului, Calea Turzii

În urma acestei acţiuni au fost depistate un număr de 43 autovehicule parcate neregulamentar. Proprietarii autovehiculelor au fost sancţionaţi contravenţional în conformitate cu prevederile HCL nr. 149/2009. Valoarea amenzilor aplicare este de 17.200 lei.

Astfel de acţiuni vor continua şi în perioada următoare.