Primaria continua impreuna cu reprezentantii Institutiei Prefectului Judetului actiunile de verificare in pietele administrate de primarie.

Din cei 23 producatori agricoli verificati, doar 3 comercianti au fost gasiti in neregula.
Echipele de control s-au deplasat in localitatea Frata, unde au verificat concordanta intre probele recoltate din piete si realitatea din teren. Cei 3 producatori agricoli comercializau altfel de produse, decat cele cultivate in propria gradina. Acestia au fost sanctionati cu amenzi in valoare totala de 7.500 lei, conform H.G. nr. 661/2001.

De asemenea, prin procesele verbale de constatare a contraventiei s-a dispus eliminarea celor 3 comercianti din piata IRA, in conformitate cu HCL nr. 150/2011 si acordarea locurilor acestora altor persoane, in scopul practicarii unui comert civilizat.

Principalele aspecte vizate la aceste verificari au fost respectarea de producatorii agricoli a prevederilor HG nr. 661/2001, privind identificarea persoanelor care achizitioneaza produse agricole in scopul revanzarii fara certificat de producator, precum si verificarea in teren a existentei produselor aflate la vanzare si a culturilor.

Backround
Pe langa cei 3 comercianti exclusi, 1 comerciant si-a mai pierdut locul, tot din piata IRA, tot in urma unor verificari asemanatoare realizate anul acesta.