Ref. depozitări ilegale de deşeuri pe raza municipiului Cluj-Napoca

Inspectorii Serviciului Control protecţia mediului au efectuat mai multe acţiuni privind depistarea rampelor clandestine de deşeuri de pe raza municipiului Cluj-Napoca.

În urma acestor verificări repetate în perioada ianuarie-septembrie 2011 au fost identificate depozitări ilegale de deşeuri la următoarele adrese: str. Spicului fn, str. Almaşului, intrarea în pepiniera RADP, Splaiul Independenţei, str. A. Doinaş fn, drum Sf. Ion, drum Someşeni fn, str. Câmpului fn, Calea Someşeni fn, str. Haţeg fn, str. Grădinarilor, drumul Sălicii, aleea Muzeului Etnografic fn, str. Cpt. Grigore Ignat fn, aleea Padin fn, str. Oaşului .

Au fost încheiate un număr de 39 procese verbale de constatare a contravenţiei, în conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009, respectiv OUG nr. 195/2005 privind protecţia mediului.
Prin procesele verbale de contravenţiei s-a dispus ridicarea deşeurilor şi transportarea acestora la platforma temporară de la Pata Rât.
Valoarea amenzilor aplicate este de 46.800 lei.

De asemenea, au fost salubrizate cu ajutorul persoanelor care prestează muncă în folosul comunităţii mai multe locaţii în zonele: bdul Muncii, baza sportivă Parâng, str. Tulcea fn (lângă parcul de joacă pentru copii), malul Someşului, Valea Chintăului, calea Someşeni, str. Răsăritului, Câmpul Pâinii, Făget, mal Nadăş, Hoia, str. Trotuş, Pârâul Popii, str. Nirajului, liziera pădurii Făget, str. Dostoievski, str. Ghe. Dima, str. Bucuresti , str. Observatorului, str. Bucegi. S-au colectat 349 mc de deşeuri care au fost ridicate şi transportate la platforma temporară Pata Rât de către operatorii de salubritate.

Au fost organizate acţiuni de ecologizare cu voluntari care au avut ca scop salubrizarea zonei de agrement Făget şi a lizierii pădurii. Au fost colectaţi 45 mc de deşeuri care au fost ridicate şi transportate de operatorii de salubritate la platforma temporară Pata Rât.