Poliţiştii locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială au desfăşurat o acţiune de verificare a respectării prevederilor legale privind activităţile comerciale desfăşurate în pieţele agroalimentare. Acţiunea s-a desfăşurat în toate cartierele municipiului.
          Agenţi economici verificaţi: 39
          Producători agricoli verificaţi: 40
          Nereguli constatate:
– lipsă documente de provenienţă a mărfurilor (1 caz);
– achiziţionare de produse agricole în scop de revânzare (1 caz – Piaţa Hermes);
– neetichetarea corespunzătoare a produselor şi ambalaje deteriorate (4 cazuri);
– expunerea spre comercializare a unor produse care nu aveau specificat termenul de valabilitate (1 caz);
– lipsa certificatului de producător, în original, la locul desfăşurării activităţii (1 caz).
          Măsuri: Pentru neregulile constatate au fost încheiate 8 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile Legii nr. 12/1990 republicată privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite, ale H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activităţilor comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca şi ale H.C.L. nr. 150/2011 privind modificarea şi completarea Regulamentului-cadru de funcţionare a pieţelor agroalimentare Flora, Hermes şi Zorilor.
          Valoarea amenzilor aplicate: 10.500 lei. De asemenea, au fost aplicate 5 puncte de penalizare unui producător agricol din Piaţa Hermes, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 150/2011, pentru achiziţionarea de produse agricole în scop de revânzare.