În data de 24.02.2012, între orele 07,00 – 10,00, doi poliţişti locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială, în colaborare cu agenţi de poliţie din cadrul Secţiei 3 au desfăşurat o acţiune tematică de verificare a respectării prevederilor legale privind activităţile comerciale din Piaţa Hermes şi Piaţa Mercur – cartier Gheorgheni.
      Agenţi economici verificaţi: 6
      Producători agricoli verificaţi: 13
      Aspecte urmărite: deţinerea documentelor de provenienţă a mărfurilor; respectarea prevederilor legale privind activităţile comerciale desfăşurate în pieţe, şi anume: deţinerea autorizaţiilor prevăzute de lege, a certificatelor de producător vizate la zi; deţinerea buletinelor de verificare metrologică pentru cântare; afişarea preţurilor şi respectarea acestora.
      Baza legală: H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activităţilor comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca; H.C.L. nr. 247/2010 (Regulamentul de funcţionare a pieţelor agroalimentare Flora, Hermes şi Zorilor) modificată prin H.C.L. nr. 150/2011; Legea nr. 12/1990 republicată privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite şi H.G. nr. 661/2001 privind procedura de eliberare a certificatului de producător, cu modificările ulterioare.
      Constatări şi măsuri: lipsă certificat de producător (1 caz); neafişarea corespunzătoare a preţurilor (1 caz); staţionarea autovehiculelor destinate transportului de marfă, cu masa totală maximă autorizată de peste 2 tone, pe domeniul public al municipiului Cluj-Napoca (1 caz).
Pentru neregulile constatate au fost încheiate 3 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în valoare de 3.300 lei.