Poliţiştii locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială au efectuat o acţiune de verificare a respectării prevederilor legale privind aprovizionarea agenţilor economici din Piaţa Mărăşti.
      Aspecte principale urmărite:
deţinerea autorizaţiilor de liber acces eliberate de Primăria municipiului Cluj-Napoca şi respectarea acestora;
oprirea şi staţionarea autovehiculelor numai în locuri permise.
      Nereguli constatate:
      – efectuarea aprovizionării fără deţinerea autorizaţiilor de liber acces, cu oprirea autovehiculelor care efectuează aprovizionarea în locuri nepermise, respectiv în zona staţiei RATUC de transport în comun.
      Pentru neregulile constatate au fost încheiate 4 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 484/2011 privind necesitatea reglementării aprovizionării şi circulaţiei autovehiculelor pe raza municipiului Cluj-Napoca. Amenzile aplicate sunt în valoare de 4.000 lei.