În noaptea de 26/27.01.2013, poliţiştii locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială şi din cadrul Serviciului ordine şi siguranţă publică au participat la o amplă acţiune de verificare la mai multe localuri de alimentaţie publică din municipiul Cluj-Napoca (cluburi, cafe-baruri). Acţiunea s-a desfăşurat în colaborare cu Poliţia municipiului Cluj-Napoca, Jandarmeria, Garda Financiară.
Au fost verificate 4 cluburi de noapte din zona centrală.
În urma verificărilor, poliţiştii locali au încheiat 2 procese-verbale de constatare a contravenţiilor în conformitate cu prevederile O.G. nr. 99/2000 republicată, pentru desfăşurarea activităţii de cafe-bar fără deţinerea acordului de funcţionare şi a aprobării de orar eliberat de Primăria municipiului Cluj-Napoca.