În data de 04.02.2013, poliţiştii locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială şi din cadrul Serviciului control trafic rutier au desfăşurat o acţiune de verificare a respectării prevederilor legale privind activitatea de taximetrie din municipiul Cluj-Napoca.
S-a acţionat în principal, în următoarele zone: str. Moţilor nr. 4-6; Piaţa Lucian Blaga, str. Ion Creangă şi str. Observatorului.

Nereguli constatate:
nerespectarea standurilor aprobate (6 cazuri);
efectuarea activităţii de taximetrie pe baza autorizaţiei taxi eliberată de Primăria Floreşti (2 cazuri);
lipsă certificat de atestare profesională (3 cazuri).

Măsuri:
Pentru neregulile constatate au fost încheiate 11 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în valoare de 6.200 lei, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 109/2010 şi ale Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere.
Acţiunile vor continua şi în perioada următoare, în tot municipiul.