În perioada 04.02.2013 – 08.02.2013, poliţiştii locali din cadrul Serviciului inspecţie comercială au desfăşurat o acţiune tematică în pieţele agroalimentare din municipiul Cluj-Napoca administrate de primărie, respectiv: IRA, Hermes, Grigorescu, Zorilor, Flora.
Au fost verificaţi:
-20 agenţi economici (societăţi comerciale, întreprinderi individuale, persoane fizice autorizate);
-17 producători agricoli.
Aspecte principale urmărite:
-deţinerea tuturor autorizaţiilor prevăzute de lege;
-deţinerea documentelor de provenienţă a mărfurilor, a certificatelor de calitate pentru produsele comercializate;
-afişarea corespunzătoare a preţurilor;
-deţinerea buletinelor de verificare metrologică pentru cântare.

Nereguli constatate:
-funcţionarea fără deţinerea acordului de funcţionare şi a aprobării de orar eliberat de Primăria municipiului Cluj-Napoca (2 cazuri);
-comercializarea de produse agricole care nu erau cuprinse în certificatul de producător (1 caz);
-folosirea de către comercianţi a unui limbaj neadecvat în relaţia cu cumpărătorii şi utilizatorii pieţei (1 caz).

Pentru neregulile constatate s-au încheiat 4 procese-verbale de constatare a contravenţiilor, în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 150/2009, ale H.C.L. nr. 247/2010 şi ale H.G. nr. 661/2001. Valoarea amenzilor aplicate: 5.200 lei.