În data de 06 iunie 2013, în jurul orelor 13,50 poliţiştii locali din cadrul Serviciului Ordine şi Siguranţă publică, au depistat un număr de 5 persoane, care au sustras 33 kg de cireşe din livada de pomi fructiferi situată în Valea Fânaţelor deasupra supermarketului Real (loc cunoscut sub denumirea de „Dealul Morii”) care aparţine de SC „FERMA STELUŢA” SRL, în vederea comercializării acestora în pţa Mihai Viteazu.
Cantitatea de 33 kg de cireşe a fost confiscată şi predată proprietarului SC „FERMA STELUŢA” SRL.
Cele 5 persoane, numiţii M. F. cu domiciliul în localitatea Câmpia Turzii, R. M. cu domiciliul în comuna Sânmărtin şi numitele Ţ. A. -lipsă domiciliu, P. L. -lipsă domiciliu şi B. R. cu domiciliul în Cluj-Napoca, au fost predate Secţiei 1 Poliţia municipiului în vederea continuării cercetărilor.