În data de 03 octombrie 2013, în jurul orelor 24.05, o patrulă de siguranţă publică formată din poliţişti locali care îşi efectua serviciul de patrulare, pe Calea Turzii în dreptul imobilului cu nr. 190, a depistat o persoană de sex feminin care nu şi-a putut justifica prezenţa în zonă la data şi ora menţionate mai sus şi nu a putut fi legitimată, neavând actul de identitate asupra sa, motiv pentru care a fost condusă la Secţia 6 Poliţia Municipiului în vederea stabilirii identităţii.
În urma verificării în baza de date de evidenţă a persoanelor, s-a constatat că se numeşte N.A.P., născută în localitatea Baia Mare, cu domiciliul în comuna Cicîrlău, judeţ Maramureş şi că este dată în urmărire generală de către Inspectoratul de Poliţie Judeţean Maramureş, fiind dispărută de la domiciliu.
Numita N.A.P. a fost predată Poliţiei Municipiului pentru continuarea cercetărilor.