Ref: Activitatea de deszapezire in prima noapte cu ninsoare din Cluj-Napoca

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta ca in perioada 15-16 decembrie a.c. activitatea de deszapezire in municipiul Cluj-Napoca s-a desfasurat dupa cum urmeaza:

In sectorul I (cartierele Manastur, Zorilor, Grigorescu, Gruia, Dambul Rotund, zona centrala cca. 80%) SC Rosal Grup SRL a intervenit cu 9 sararite cu lama, 2 cisterne cu lama, 2 steyere cu lama, 2 utilaje Goldoni cu lama, 2 incarcatoare frontale, 312 de tone de material antiderapant (sare si nisip), 5 tone de clorura de calciu si 1,5 tone solutie Ecorut.

Numar total de 313 strazi
– urgenta I: nr strazi:125 strazi,
– urgenta II: nr strazi: 108 strazi,
– urgenta III: nr strazi:80.

Au fost introduse pentru iarna 2009-2010, 13 strazi noi recent modernizate in anul 2009: Branduselor, Codrului, Doinei, Eufrosin Poteca, Spataru Milescu, Stelutei, Triajului II, Viile Dambu Rotund, Ioan Bologa, Ion Andreescu, Rarau, Stramba, Mircea Eliade. Mentionam ca pe toate strazile noi asfaltate se va interveni cu clorura de calciu.

In sectorul II (cartierele Gheorgheni, Marasti, Intre lacuri, Bulgaria, Iris, Andrei Muresanu, Someseni, Zona centrala 20 %) SC Bratner Servicii Ecologice SA a intervenit cu 12 autospeciale prevazute cu sararite, 200 de tone de material antiderapant (sare si nisip) 7 tone de clorura de magneziu .
Numar total de 293 strazi.
 urgenta I: nr strazi: 85 strazi
 urgenta II: nr strazi:117 strazi
 urgenta III: nr strazi: 91 strazi

Au fost introduse 20 strazi noi, recent modernizate in anul 2009: Ceferistilor, Cosasilor, Grivitei, Iasomiei, Elicei, Margaului, Martin Opitz, Mos Ion Roata, Planoarelor, Frumoasa, Copacilor, Lucernei, Fanului, Pripor, Fluierasului, Lutoasa, Zambilei, Z.Carcalechi, Sapatorilor, Harletului.

Dispeceratul de deszapezire de la Primaria municipiului Cluj-Napoca functioneaza 24 de ore din 24 la numarul de tel. 0264/431753.