Ref : Dragobete la Cluj-Napoca

Primaria Cluj-Napoca, in colaborare cu Consiliul Judetean Cluj si Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Cluj, organizeaza miercuri, 24 februarie 2010, o serie de manifestari prilejuite de Sarbatoarea Dragobetelui.

Programul manifestarilor este urmatorul:
– 13.00-19.00 – Expozitie organizata de Asociatia Mesterilor Populari din Cluj in holul Casei de Cultura a Studentilor din Cluj-Napoca.
– 17.00-19.00 – “Canta Dragobetele” – Spectacol folcloric cu cantece de dragoste din folclorul romanesc in sala de spectacole a Casei de Cultura a Studentilor din Cluj-Napoca.

In programul folcloric isi dau concursul interpreti clujeni indragiti: Amalia Codorean-Chindris, Mariana Morcan, Maria Lobont, Crina Varga, Marinela Zegrean–Istici, Lucia Sestras, Ana Stramturean, Amalia Chiper, Florian san, Nicolae Bondoi, Adrian Socaciu, Silviu Popa, Marian Dascal, Florin Bota, Raul Oltean, Ionut Coblisca si Ansamblul Folcloric “Romanasul”. Acompaniamentul va fi asigurat de Orchestra “Cununa TRansilvana” a C.J.C.P.C.T. Cluj.

Intrarea este libera!.