REF: 15 martie 2010 – ultima zi pentru depunerea cererilor de amenajare a teraselor sezoniere pe domeniul public

Primaria Cluj-Napoca a stabilit o noua procedura de autorizare a teraselor de alimentatie publica amenajate pe domeniul public.

Astfel, cererile depuse de persoanele juridice, interesate de acest tip de comert, vor fi analizate in cadrul Comisiei tehnice de amenajare a teritoriului, care va urmari, pe langa prevederile HCL 383/2007, urmatoarele:
– aspectul terasei sa fie in armonie cu spatial in care va fi amplasata;
– perimetrul destinat terasei sa nu incomodeze traficul pietonal sau auto.

Termenul limita de depunere a cererilor este 15 martie 2010.

Agentii eocnomici care au detinut autorizatie pentru terase in anii anterior, vor anexa la cerere si vechea autorizatie, impreuna cu documentatia tehnica vizata spre neschimbare ce a stat la baza autorizarii.

Agentii economici care nu au detinut autorizatie, vor depune cererea insotita de urmatoarele documente:
– dovada solicitarii Certificatului de urbanism;
– planul de situatie al terasei;
– actul de proprietate asupra imobilului in care functioneaza localul pentru care se solicita terasa.

In acest an, primaria nu va elibera autorizatii pentru terase pe trotuarele pe care sunt marcare trasee ciclourbane.

Reglementari stabilite prin HCL 383/2007:
– amplasarea teraselor se va face spre bordura, rezervand 2,5 – 3 m (dupa caz), pentru circulatia pietonilor;
– delimitarea teraselor fata de zona de circulatie se va face cu jardiniere de mici dimensiuni sau mobilier specific, usor;
– umbrelele parasolare, copertinele si elementele de mobilier vor fi monocrome si nu vor purta insemne publicitare;
– elementele de mobilier vor fi realizate din lemn, fier forjat sau alte elemente specifice.

Se interzice amplasarea frigiderelor si a vitrinelor frigorifize in perimetrul terasei.

Amplasarea teraselor pe zona centrala (Piata Unirii, Piata Muzeului, B-dul Eroilor) se va autoriza in conformitate cu planurile de amenajare a zonelor respective (pozitionare, dimensiuni).