Primaria Cluj-Napoca demareaza programul de curatenie la bordura, lansat inprimavara anului trecut.

Actiunea de curatare la bordura a strazilor include si in acest an 22 de strazi. Pe fiecare dintre acestea sunt amplasate indicatoare de avertizare a detinatorilor de autovehicule, pentru mutarea acestora in intervalul stabilit in vederea efectuarii lucrarilor de salubrizare stradala.

Curatarea la bordura se face saptamanal, o data pe saptamana, dupa programul stabilit de comun acord. Activitatile realizate sunt de curatat manual rigole, maturat manual si mecanizat si spalat din furtun.

Pentru buna desfasurare a acestei activitati, participa din partea Primariei reprezentanti ai Directiei Politiei Comunitare si Directiei Tehnice. Astfel, daca riveranii si-au parcat totusi masina pe marginea trotuarului, in ciuda avertizarii, se procedeaza la ridicarea acesteia, cu masina de ridicari si mutarea ei pana la finalizarea curateniei.

Lista strazilor intrate in program, si programarea lor pe zile, poate fi consultata AICI.