Primaria Cluj-Napoca incepe demersurile de reabilitare a Canalului Morii pe tronsonul adiacent strazii Andrei Saguna.
In vederea executarii lucrarilor, se va realiza un inventar al beciurilor care comunica cu canalul, pentru a stabili exact in ce stare se afla acestea inainte de interventia utilajelor.

Verificarea se face in perioada 11 Martie 2010 – 12 Martie 2010, intre orele 10.00-16.00 si consta in verificarea racordurilor de canalizare menajera a imobilelor de pe ambele maluri ale canalului, pe tronsonul cuprins intre str. Regele Ferdinand si Piata Mihai Viteazul, si vizualizarea subsolului imobilelor, pentru a constata care este starea de degradare a acestora, identificarea problemelor de inundatii sau infiltratii apa in subsoluri (daca exista).

In acest sens, solicitam administratiei Asociatiei de Propietari sa asigure accesul in incinta, respectiv in subsolul imobilelor aflate in aceasta zona.

Verificarile se vor face de catre o comisie constituita din Dispozitia Primarului Municipiului Cluj-Napoca, in prezenta unui reprezentant al administratiei Asociatiei de Proprietari.