Ref: Analize urologice gratuite la Spitalul Clinic Municipal

Primaria Cluj-Napoca, Clinica de Urologie a Spitalului Clinic Municipal si Asociatia Claudia Safta au lansat o campanie de screening pentru depistarea principalelor boli cronice.

Campania este gratuita si se desfasoara timp de 2 luni, incepand cu data de 15 martie 2010, la ambulatorul Spitalului Municipal Cluj. Persoanele interesate se pot prezenta la cabinetul nr. 59, cu un bilet de trimitere de la medicul de familie, pentru efectuarea investigatiilor complete specifice in diagnosticarea afectiunilor renale.

Programul initial de Asociatia Claudia Safta va continua in perioada 15 august – 25 august 2010, in cadrul unui partenriat incheiat cu Spitalul Clinic de Copii, si care are in vedere desfasurarea de actiuni de constientizare a opiniei publice cu privire la efectele dezastruoase ale consumului de ciuperci necomestibile, care pot determina alterarea ireversibila a functiei renale, in special la copii.

In acelasi timp, se va lansa un program de informare si promovare a donarii de organe de la pacientii aflati in moarte cerebrala.