REF: Dezbatere sectoriala PUG – luni, 29 martie 2010, ora 10.

Primaria Cluj-Napoca este gazda dezbaterii "Cultura, patrimoniu, turism" prilejuite de procesul de actualizare a Planului Urbanistic General al municipiului, pe parcursul careia se organizeaza o serie de dezbateri sectoriale asupra aspectelor relevante pentru profilul municipiului si pentru viziunea de viitor a acestuia.

In cadrul profilului recunoscut si asumat al Clujului, patrimoniul, cultura si obiectivele turistice ale orasului si regiunii joaca un rol din ce in ce mai important, sustinut fiind de maruri si proiecte ale administratiei locale si ale mediului privat.

Subiectele de discutie propuse de organizatori sunt:
• stabilizarea si intarirea profilului orasului de ”Capitala culturala a Transilvaniei” cu influenta la nivel national;
• efectul pozitiv pe care mediul cultural il are in dezvoltarea economica a orasului;
• dotari improtante de profil si proiecte viabile pentru institutii culturale clujene;
• corelarea intre strategia mediului cultural clujean cu cea a administratiei municipale si judetene si reflectarea in planificarea urbana prevazuta de noul PUG;
• beneficiile si pregatirea retelei locale de turism;
• masuri de conservare si punere in valoare a patrimoniului construit si natural;
• elemente de performanta in mediul cultural clasic si alternativ;
• cota crescuta pe harta ocupationala a Clujului pe care noua ”clasa creativa” o ocupa, cu influente importante asupra profilului social-cultural si economic al orasului;
• sustinerea centrului orasului ca principal atractor de interes, in situatia actuala a concurentei periferiilor atractive pentru tot mai multa populatie.

Discutia va avea loc la sediul Primariei municipiului, in data de 29 martie 2010, ora 10.00, in Sala de Sticla.

La discutie vor lua parte reprezentanti ai beneficiarului PUG – Primaria municipiului Cluj Napoca si ai colectivului de elaborare a PUG, cat si ai institutiilor relevante pentru tema colocviului.