Situatia serviciilor de sănătate în municipiul Cluj Napoca. – dezbatere sectoriala in cadrul proiectului de actualizare a Planului Urbanistic General al municipiului.

În cadrul profilului recunoscut si asumat al Clujului, serviciile medicale publice si private, împreună cu învătământul de specialitate, joacă un rol important, asigurând sansele de departajare în concurenta altor poli sau a altor centre medicale.

Puncte de discutie:
• stabilizarea si întărirea profilului orasului de centru medical cu influentă la nivel national
• efectul pozitiv pe care activitătile sanitare le au în dezvoltarea economică a orasului;
• dotări importante de profil si proiecte viabile pentru institutii medicale clujene;
• corelarea între strategia mediului medical clujean cu cea a administratiei municipale si judetene si reflectarea în planificarea urbană prevăzută de noul PUG;
• măsuri de conservare si punere în valoare a patrimoniului construit si natural;
• domenii si elemente de performantă în mediul medical

Discutia va avea loc la sediul Primăriei municipiului, în data de 14 aprilie 2010, ora 10.00, în Sala de Sticlă a Primariei.

La discutie vor lua parte reprezentanti ai beneficiarului PUG – Primăria municipiului Cluj Napoca si ai colectivului de elaborare a PUG, cât si ai instituțiilor relevante pentru tema colocviului.