Ref: Concurs de solutii pentru proiectarea Centrului Cultural Transilvania

Primaria municipiului Cluj-Napoca lanseaza un concurs de solutii in vederea stabilirii temei pentru proiectarea Centrului Cultural Transilvania. Data limita de depunere a propunerilor este 2 iunie, ora 10.00.

Orice operator economic are dreptul de a-si depune candidatura pentru a participa la procedura mentionata anterior. Candidatura va consta in depunerea documentelor de calificare si a proiectului conform solicitarilor documentatiei descriptive.

Momentul depunerii candidaturii echivaleaza cu momentul transmiterii drepturilor de proprietate intelectuala asupra proiectelor depuse de candidati catre Primaria municipiului Cluj-Napoca.

Orice candidat care indeplineste in totalitate cerintele minime corespunzatoare criteriilor de calificare este considerat candidat calificat. Candidat calificat nu inseamna si candidat castigator.

Temele candidatilor calificati vor fi facute publice prin afisare intr-un spatiu deschis publicului, unde vor fi mentinute timp de 7 zile, pentru consemnarea opiniilor, sugestiilor, etc. persoanelor interesate.

Ulterior afisarii, juriul va determina punctajul final in functie de criteriile prezentate in documentatia publicata pe site-ul Primariei Cluj-Napoca

Pana la acest moment, propunerile de tema vor ramane anonime.

Numarul premiilor acordate este de 3.
premiul I – 15.000 lei
premiul II – 5.000 lei
premiul III – 3.000 lei.

Un singur concurent nu poate primi toate cele 3 premii.

In cazul in care in ordinea descrescatoare a punctajului exista teme de la acelasi concurent, va fi luat in considerare doar cel mai mare punctaj de la fiecare concurent pentru premiere.

Concurentul castigator va primi premiul doar dupa predarea temei finale catre autoritatea organizatoare. Tema finala consta in tema desemnata castigatoare, dar va cuprinde si toate sugestiile, opiniile si alte obiectii stabilite de juriu si de persoanele interesate in urma consultarii publice. Tema finala va fi predata de catre concurentul castigator in ambele formate (scris si CD, conform documentatiei) in termen de 7 zile de desemnarea concurentului castigator, conform prevederilor legislaiei de achizitie publica.

Amplasamentul viitorului Centru Cultural Transilvania este situat in municipiul Cluj-Napoca, b-dul 21 Decembrie, nr. 106.

Municipiul cluj-Napoca are in vedere realizarea pe acest amplasament a unui sediu pentru Filarmonica Transilvania, precum si a altor functiuni compatibile cu statutul unui Centru Cultural (ex. Sali de spectacole, conferinte, spatii multifunctionale/polivalente, galerii de arta, spatii expozitionale etc).

In afara de functiunea de sala de concerte, propunerea altor functiuni este la latitudinea participantilor-concurenti. Aceste propuneri functionale vor fi evaluate in cadrul criteriului care vizeaza diversitatea functionala.