Birou de Politie la Pata Rat

Politia municipiului are incepand de azi un birou de politie comunitara si de proximitate la Pata Rat. Prin infiintarea acestuia, se doreste cresterea gradului de siguranta al tuturor locuitorilor din zona.

Aducerea administratiei in apropierea persoanelor de aici se doreste sa aiba un rol in a ajuta comunitatea defavorizata sa se integreze.

„Biroul acesta se doreste un factor al coagularii comunitatii. Fiind acolo, atat politistii de proximitate, cat si cei comunitari, intra in contact permanent cu locuitorii din zona si ii pot ajuta sa-si cunoasca mai bine drepturile, dar si obligatiile ii pot incuraja sa-si lase copiii la scoala” a explicat primarul Sorin Apostu.

Rampa de gunoi de la Pata Rat, in jurul careia s-a coagulat comunitarea din aceasta zona se va inchide si aceasta va atrage dupa sine o modificare radicala a stilului de viata a celor de aici.

Municipalitatea are in vedere o serie de proiecte prin care sa asigure conditii mai bune, dar pentru ca acestea sa fie unele de durata, trebuie o schimbare a mentalitatii celor care locuiesc acum acolo. La fel ca in multe alte cazuri, pentru a rezolva problemele comunitatilor defavorizate, trebuie actionat pe mai multe planuri si este nevoie de un dialog continuu intre toti cei implicati.

Spatiul a fost pus la dispozitie gratuit de catre compania Brantner in cadrul centrului pe care ei il au aici, in baza unui parteneriat pe care societatea il are atat cu Primaria cat si cu Politia muncipiului.