Campanie in scoli pentru intocmirea de Carti de identitate pentru tinerii care au implinit 14 ani

Primaria municipiului Cluj-Napoca va initia o campanie prin scoli, prin care, prin intermediul profesorilor diriginti se va incerca mobilizarea tinerilor clujeni care au implinit deja 14 ani sa isi intocmeasca cartile de identitate.

Acest demers a fost initiat in urma faptului ca, din statisticile Serviciului de Evidenta Persoanei numarul tinerilor care nu au realizat acest lucru la timp este de circa 10.000 la nivelul municipiului Cluj-Napoca si al celor 19 comune pe care serviciul le deserveste.

Totodata, din datele pe care le detinem, circa 3.500 dintre acestia nu sunt in tara in acest moment. Ei pot totusi sa obtina o carte de identitate in cadrul Ambasadei Romaniei in tara de domiciliu. Practic, actul se elibereaza tot de catre Serviciul de Evidenta Persoanei Cluj, insa se trimite prin posta diplomatica.

Procedura curenta prevede ca Serviciul Evidenta Persoanei identifica dupa codul numeric personal persoanele care au 14 ani, si comunica Inspectoratului General de Politie Cluj aceste date. Politistii de proximitate ii cauta de titulari si le lasa somatii la domiciu.
Conform legii primul act de identitate se intocmeste la 14 ani, al doilea la 18, al treilea la 27 de ani, etc.

“Avand in vedere faptul ca in anul 2011, in perioada 22-31 octombrie va avea loc Recensamantul National al Populatiei, facem un apel la parintii tinerilor care au depasit 14 ani si nu au act de identitate sa ii incurajeze in a-l obtine” a declarat primarul Sorin Apostu.

Astfel, directorii vor primi adrese oficiale cu documentele necesare si procedura de solicitare si obtinere a cartilor de identitate, iar acestia le vor solicita profesorilor – diriginti sa discute aceste aspecte cu tinerii in cadrul orelor de dirigentie.

Actele necesare pentru obtinerea cartii de identitate la implinirea varstei de 14 ani (primul act de identitate) sunt:
– cerere tip
– certificatul de nastere – original + copie xerox
– actul de identitate al unuia dintre pãrinti, al tutorelui sau al reprezentantului legal si prezenta obligatorie a acestora la ghiseu
– actul de spatiu – original + copie xerox (prezenta obligatorie a unui proprietar)
– certificatul de casatorie al parintilor sau dupa caz hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila in cazul in care parintii sunt divortati – original + copie xerox
– chitanta in valoare de 4 lei – taxa de timbru
– chitanta in valoare de 7 lei – contravaloarea cartii de identitate

Taxele se pot plati la serviciul centrul de informare pentru cetateni – str. Motilor 7, etaj 1, sau la orice oficiu Postal. Informatii suplimentare: 0264/434942