Ref. Verificari privind activitatea de taximetrie

In perioada 10-18 mai a.c., inspectorii din cadrul Directiei Politia Comunitara, Serviciul inspectie comerciala si Serviciul control trafic rutier, in colaborare cu reprezentanti ai Politiei Rutiere, au efectuat verificari privind respectarea prevederilor HCL nr.109/2010 care reglementeaza activitatea de taximetrie pe raza municipiului Cluj-Napoca.

Au fost facute verificari in zonele: Piata Lucian Blaga – Casa de cultura a studentilor, Piata Unirii – in zona Bulevardului Eroilor, str. Motilor, nr.2-4, Bulevardul 21 Decembrie 1989, nr.5-7 – in zona Complexului comercial Sora, Piata Mihai Viteazul, str. Ion Creanga, str. Emil Racovita, str. Clinicilor.

In urma verificarilor au fost incheiate 45 procese-verbale de constatare a contraventiilor, in conformitate cu prevederile HCL nr.109/2010, pentru stationarea autovehiculelor care efectueaza transport in regim de taxi in alte locuri decat in standurile aprobate de catre Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca, respectiv pentru efectuarea activitatii de taximetrie fara indeplinirea tuturor conditiilor prevazute de lege.

Au fost aplicate amenzi in valoare de 9.000 lei, iar pentru fiecare contraventie s-a aplicat cate un punct de penalizare conducatorului auto.

Verificarile vor continua si in alte zone.