Fii responsabil cu viaţa ta!

Primaria Cluj-Napoca a lansat o ampla campanie de responsabilizare a participantilor la trafic.

Campania se adreseaza:

I. Soferilor
II. Pietonilor
     a. La trecerea de pietoni
     b. Prin locuri nemarcate

Campania constă în:
1. Amplasarea de indicatoare de informare, care sa atraga atentia asupra riscurilor care apar in trafic.
2. Distribuirea de fluturasi:
     a. in scoli,
     b. la scolile de soferi,
     c. prin intermedul Serviciului Inmatriculari, care trimite corespondenta la domiciliului soferului (carti de inmatriculare masini, carnete de soferi etc)
     d. pe mijloacel ede transport in comun: in interior – pentru pietoni, in exterior – pentru soferi.

Politia Rutiera ne va comunica zonele cele mai expunse din oras, prin numarul de accidente care au avut loc atat pe trecerile de pietoni, in special in zonele unde sunt strazi cu sens unic sau pe strazi cu mai mult de o banda pe directia de mers, cat si ca urmare a trecerii prin zone nemarcate.

Motivaţia campaniei:
A traversa strada prin locurile marcate a devenit o adevarata aventura ca urmare a grabei cu care soferii se indreapta spre tine in momentul in care ai calcat pe strada, cu toate ca zebra iti da acest drept. Si niciodata nu poti fi sigur ca odata ce ai scapat de masina de pe prima banda, nu vei fi acrosat de cea de pe banda a doua.
Din acest motiv, e important ca si pietonii sa se asigure ca, desi sunt in locul care ar trebui sa legaranteze siguranta, acest lucru se va si intampla.
Competenta de sanctionare a abaterilor de la legalitate pe sosea revine Politiei Rutiere. Primaria si primarul au o datorie morala sa avertizeze participantii la trafic cu privire la riscurile la care se expun.

Complementar, ne-am propus ca in parteneriat cu Universitatea de Arta si Design, sa ne exersam talentele artistice in acelasi scop: de a atrage atentia. Viata este una singura si nimic nu merita sa ne expunem la riscuri inutile.