Ref: Primăria Cluj-Napoca începe distribuirea ajutoarelor alimentare

Incepand cu data de 27 septembrie 2010, Primăria Cluj-Napoca a demarat acţiunea de distribuire a ajutoarelor alimentare pentru persoanele nevoiaşe din municipiu.

Pentru fiecare persoană se vor acorda 27,2 kg de alimente, respectiv 14 kg de făină albă, 1 kg de zahăr, 1 kg lapte praf, 1 kg biscuiţi, 7 kg de făină de mălai şi 3,2 kg de paste făinoase.

Pentru evitarea aglomeraţiei, alimentele vor fi împărţite în trei centre diferite, în funcţie de categoria socială din care fac parte beneficiarii:
– de la depozitul de pe Calea Baciu nr. 2-4 (fosta Moară Baciu) – şomerii şi asistaţii social
– de la centrul de pe str. Arinilor nr. 11 – pensionarii
– de la centrul de pe str. Horea nr.108 – persoanele cu handicap

Programul de distribuire a alimentelor este următorul:
Luni, marţi miercuri: 8.30 – 15.00
Joi: 8.30 – 16.30,
Vineri: 8.30 – 13.00

Cei care doresc informaţii suplimentare se pot adresa Direcţiei de asistenţă socială şi medicală din cadrul Primăriei Cluj-Napoca – telefon 0264/59.60.30, int.3052.

Anul acesta, numărul persoanelor care beneficiază de ajutor alimentar de la Uniunea Europeană este de circa 17.000 de clujeni (din categoria pensionarilor, şomerilor, persoanelor cu handicap şi a asistaţilor social din evidenţele Direcţiei de Asistenţă Socială). În prezent, în municipiul Cluj-Napoca există 4798 şomeri, 187 asistaţii sociali, 4691 pensionari şi 7498 persoane cu handicap.

Întocmirea şi actualizarea listelor de beneficiari se poate face doar cu respectarea prevederilor H.G. nr. 600/2009, privind stabilirea beneficiarilor de ajutoare alimentare care provin din stocurile de intervenţie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România şi atribuţiile instituţiilor implicate în plan european, prin intermediul Consiliului Judeţean Cluj.

Instituţiile abilitate pentru întocmirea listelor din Planul Anual European de furnizare Ajutoare alimentare, în beneficiul persoanelor celor mai defavorizate sunt:
– Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Cluj, cu sediul pe str. George Coşbuc, nr. 2, tel. 0264/590.227 int.336, pentru şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj acordată potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare;
– Casa Judeţeană de Pensii Cluj, cu sediul pe str. George Coşbuc, nr. 2, tel. 0264/590862, pentru pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, se află sub 400 lei/lună;
– Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, cu sediul pe Aleea Padin, nr. 20, tel. 0264/592401, pentru persoanele cu handicap grav şi accentuat, adulţi şi copii, neinstituţionalizate;
– Primăriile din judeţul Cluj, pentru familiile şi persoanele singure care au stabilit, prin dispoziţie scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat acordat în baza Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare.

O persoană beneficiază de ajutor – produse alimentare – o singură dată în cadrul planului şi pentru o singură categorie de persoane defavorizate căreia îi aparţine la data distribuirii ajutoarelor.