Prima cresa construita in ultimii 20 de ani – Creşa “Patrocle”

Primăria municipiului Cluj-Napoca a inaugurat prima creşă construită de la zero în ultimii 20 ani. Construcţia Creşei de cartier “Patrocle” de pe str. Herculane nr. 13 a început în anul 2009.

Creşă are o capacitate de 100 de locuri, structurate în 4 grupe de copii, a câte 25 de locuri.

Suprafaţa totală desfăşurată a clădirii este de 2.100 mp.

Construcţia este compusă din:

– Demisol – zona de bucătărie: platformă de descărcare, scară, spălător veselă, bucătărie caldă, bucătărie rece, oficiu, coridor, biberonerie, sterilizare biberonerie, preparare lapte, preparare carne, preparare legume, 2 camere frigorifice, 2 depozite, vestiar alb, vestiar negru, duş şi grup sanitar personal.

– Zona de igienizare: depozit rufe murdare, depozit rufe curate, spălătorie, călcătorie, uscătorie, depozit chimicale, vestiar alb vestiar negru, grup sanitare personal, centrală termică şi atelier.

– Parter: 2 scări de acces, hol, depozit cărucioare, izolator, 2 grupe având fiecare oficiu, sală de primire, vestiar, cameră de joacă, cameră de odihnă, terasă, boxe educatoare, grup sanitar personal, grup sanitar copii, spălătorie oliţe, depozit lenjerie.

– Etajul 1: 2 scări de acces, hol, depozit cărucioare, izolator, 2 grupe având fiecare oficiu, sală de primire, vestiar, cameră de joacă, cameră de odihnă, terasă, boxe educatoare, grup sanitar personal, grup sanitar copii, spălătorie oliţe, depozit lenjerie.

– Etajul 2: sală festivă, terasă, 2 birouri educatoare, vestiar educatoare, grup sanitar educatoare, depozit, cabinet medical, birou asistentă, grup sanitar cadru medical, depozit.

Construcţia este dotată de asemenea cu produse profesionale pentru bucătărie, respectându-se circuitele de manipulare a mâncării, sălile sunt de asemenea dotate cu mobilier şi jucării adaptate vârstei, iar vestiarele pentru copii dotate cu dulăpioare pentru vestimentaţia şi încălţămintea de exterior.

Valoarea investitiei este de 2.917.000 lei, pentru proiectare, cosntructie si dotare.

În municipiul Cluj-Napoca funcţioneză 14 creşe, coordonate de Centrul Bugetar Creşe din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca , structură creată la începutul anului 2007, în urma preluării creşelor de către Consiliul Local Cluj-Napoca de la Spitalul Judeţean Cluj.

Numărul de locuri în creşele de stat în acest moment este de 700.

Locuri noi în creşe si grădiniţe create în 2010: total 400

– Neghiniţă – 150 de locuri noi

– Aşchiuţă – 50 de locuri noi (extindere)

– Albă ca Zăpada – 100 de noi locuri