Ref: Peste 2000 de drapele arborate de municipalitate de Ziua Naţională

Primăria Cluj-Napoca face un apel tuturor instituţiilor publice din municipiu să respecte prevederile Legii nr. 75/1994 privind arborarea drapelului naţional al României, având în vedere apropierea Zilei Naţionale.

În urma verificărilor efectuate, inspectorii Primăriei au constatat faptul că foarte multe dintre drapelele arborate pe clădirile din municipiu sunt degradate sau murdare şi necesită înlocuire.

În conformitate cu Legea nr. 75/1994, drapelul României se arborează permanent pe edificiile autorităţilor, instituţiilor publice, la sediile partidelor politice, al sindicatelor, al instituţiilor de învăţământ şi cultură.

Primăria are obligaţia de a arbora drapelul României pe stâlpi, de-a lungul străzilor principale, în pieţele publice şi pe clădirile instituţiei. Municipalitatea va amplasa în total 1200 de drapele româneşti şi 1000 ale Uniunii Europene.