Ref: 26 de mijloace publicitare desfiintate de pe cladirile din centrul orasului

Inspectorii Serviciului Control Urbanism si Disciplina in Constructii au efectuat o actiune de verificare a cladirilor din zona protejata a monumentelor istorice. Verificarile au vizat amplasarea unor mijloace publicitare fara autorizatie de construire pe astfel de imobile situate pe strazile Memorandumului si Eroilor.

Actiunea a avut loc in perioada 21-28 februarie 2011. Intr-o prima faza au fost identificate 28 de astfel de mijloace publicitare (meshuri, casete, copertine). 26 dintre acestea au fost desfiintate de catre proprietari, in urma somatiilor transmise, iar pentru alte doua au fost intocmite procese verbale de constatare a contraventiei in conformitate cu Legea nr.50/1991 (sanctiune cuprinsa intre 1000 – 10.000 de lei) si cu HCL nr. 130/2009 (sanctiune cuprinsa intre 500-2.500 lei) pentru faptul ca detinatorii nu s-au conformat somatiilor de desfiintare a acestora. Primaria Cluj-Napoca va actiona in judecata cele doua persoane, in cazul in care acestea nu vor desfiinta mijloacele publicitare pentru care au fost sanctionate.

Astfel de verificari vor continua in perioada urmatoare si pe alte strazi, in special in zona centrala a municipiului.

Biroul Mass-media

Primaria Cluj-Napoca