“Primaria municipiului Cluj-Napoca se alatura asociatiei Casa Japoniei in promovarea unei campanii de strangere de donatii destinate persoanelor sinistrate din Japonia, care in aceste zile trec prin grele incercari, dupa ce au fost afectate de cutremur, tsunami si acum radiatii. Pentru ca Japonia este atat de departe, orice alta modalitate decat ajutorul financiar, genereaza la randul sau costuri si reduce din impactul pe care il poate oferi sprijinul venit din partea clujenilor. De aceea am decis sa va aducem atentiei o campanie discreta, emotionanta si puternica, asa ca si poporul japonez” a declarat primarul Sorin Apostu.

Campania celor “1000 de cocori pentru viitorul Japoniei” are la baza o poveste trista si reala a unei fetite japoneze afectata de radiatiile emise de bomba atomica de la Hiroshima. In Japonia exista o credinta populara care spune ca celui care va reusi sa impatureasca 1.000 de cocori in tehnica origami i se va implini dorinta cea mai fierbinte. Fetita, Sadako Sasaki a inceput sa isi creeze cocorii care sa ii indeplineasca dorinta de a se vindeca, insa a murit inainte sa apuce sa treaca de cel de al 664-lea cocor. Prietenii ei i-au continuat munca si au terminat cei 1.000 de cocori. Astazi, in Parcul Pacii din Hiroshima exista o statuie a fetitei cu un cocor in mana. Cocorii se vand in cadrul actiunii pe care asociatia japoneza o organizeaza incepand de astazi, 23 martie, pana in 6 aprilie, in Piata Mihai Viteazu, in apropierea sediului lor, unde pe domeniul public vor avea amplasata o urna si banii cu care clujenii vor cumpara cocorii se pun direct in urna.La final, Casa Japoniei va face public un raport cu privire la donatiile clujenilor si destinatia banilor.

Biroul Mass-Media