Ref: Sanctiuni pentru taximetristii stationati neregulamentar

In perioada 21 – 24.03.2011 inspectorii din cadrul Directiei Politia Comunitara – Serviciul control trafic rutier impreuna cu agentii din cadrul IPJ Cluj – Serviciul rutier au continuat verificarile privind respectarea prevederilor legale in vigoare care reglementeaza activitatea de taximetrie pe raza municipiului Cluj-Napoca.

In urma actiunilor comune, politistii comunitari au incheiat un numar de 68 pocese-verbale de constatare a contraventiei in conformitate cu prevederile H.C.L. nr.109/2010, pentru stationarea autovehiculelor care efectueaza transport in regim de taxi in alte locuri decat in standurile aprobate de catre Consiliul Local al municipiului Cluj-Napoca. De asemenea, agentii din cadrul IPJ Cluj – Serviciul rutier au incheiat un numar de 27 procese-verbale de constatare a contraventiei in conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 195/2002.

Pe langa sanctiunea contraventionala, in valoare totala de 4200 lei s-a aplicat fiecarui contravenient cate un punct de penalizare.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca