Ref: Sanctiuni aplicate posesorilor de autovehicule stationate neregulamentar

In perioada 1 – 24 martie 2011 politistii comunitari, ai Serviciului Control Trafic Rutier din cadrul Primariei municipiului Cluj-Napoca impreuna cu agenti din cadrul IPJ Cluj – Serviciul Rutier au facut verificari cu privire la modul in care se respecta reglementarile legale privind stationarea si parcarea. In conformitate cu HCL nr. 149/2009, in zona spitalelor din perimetrul str. I. Hatieganu – Clinicilor au fost ridicate 22 autovehicule stationate neregulamentar si sanctionate cu amenzi intre 200 – 400 lei.

De asemenea, in perimetrul strazilor Piezisa – Clinicilor, o alta zona unde se inregistreaza probleme privind respectarea legii, s-au aplicat 13 sanctiuni contraventionale autovehiculelor stationate neregulamentar si a fost dispusa masura complementara de blocare a rotii pentru 8 autovehicule.

Cuantumul total al amenzilor este de 13.000 lei.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca