Ref: Actiuni de inventariere a cursurilor de apa

In perioada 21-25 martie a.c. inspectorii din cadrul serviciului Control protectia mediului si igienizare au organizat actiuni de inventariere a cursurilor de ape de pe raza municipiului.

Aspectele urmarite au fost: depozitari si plutitori opriti in albie, la poduri si podete, pe maluri, colmatari naturale – vegetatie, namol, aluviuni, deseuri provenite de la riverani, depozitari de materiale de constructii in vecinatatea albiei.

In urma costatarilor din teren se vor lua masuri de igienizare a apelor, dupa caz, cu persoanele care presteaza munca in folosul comunitatii, voluntari sau riverani.

Riveranii care nu efectueaza igienizarea apelor din zona de domiciliu, vor fi sanctionati contraventional cu amenda de la 500 la 1000 lei in conformitate cu prevederile HCL nr. 191/2009.

Biroul mass-media
Primaria municipiului Cluj-Napoca