Ref: Actiuni pentru eradicarea comertului ambulant

Inspectorii Politiei Locale au desfasurat in cursul zilei de luni, 4 aprilie 2011, o actiune de combaterea comertului ambulant neautorizat in cartierul Marasti si in zona centrala a municipiului (Piata Mihai Viteazul, Piata Garii).

In urma verificarilor efectuate, au fost incheiate 4procese-verbale de constatare a contraventiilorin conformitate cu prevederile Legii nr. 12/1990, republicata actualizata pentru efectuarea de acte de comert neautorizat (sanctiune cuprinsa intre 1000 si 1500 lei) si un proces verbal conform prevederilor Legii nr. 61/1991 pentru refuz de legitimare (sanctiune cuprinsa intre 100 si 500 lei). Prin procesele-verbale incheiate s-a dispus, ca masura complementara, confiscarea marfii expusa spre comercializare, respectiv: 400 fire de flori, 50 fire rasaduri, 30 kg. urzica verde, 35 tufe de catina cu radacina, 40 litri lapte, 85 oua si 6 kg haine second-hand. Marfa confiscata a fost distrusa.

Astfel de verificari vor continua zilnic, in scopul combaterii comertului ambulant neautorizat.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca