Aparatele de fitness amplasate de Primarie in Parcul Central si in Parcul Rozelor au avut mare succes in randul clujenilor. De la primele ore ale diminetii si pana seara tarziu, acum cand vremea o permite, clujeni de toate varstele folosesc aceste aparate deoarece doresc sa faca sport in natura sau, pur si simplu, pentru ca nu-si permit sa plateasca abonamente la sala de forta.

Primaria Cluj-Napoca a inceput deja extinderea programului si in cartiere pentru a facilita accesul cat mai multor cetateni la miscare. Deja clujenii au la dispozitie 4 astfel de locuri amenajate pentru miscare in aer liber (Parcul Central, Parcul Rozelor, Detunata si Plopilor) si in aceasta vara, inca 7 astfel de locuri (Parcul Lacramioarelor, Parcul Primaverii, baza sportiva Unirea, Complexul Perla, malul Somesului in Grigorescu, Cetatuie, Expo Transilvania).

Astfel, in cartierul Gheogheni
– exista deja aparate in parcul Detunata.
– in Parcul Lacramioarelor, lucrarea se va finaliza pana la 1 iunie

In Manastur
– in Plopilor, lucrarea a fost finalizata
– in noul parc din zona Mehedinti – Parang, lucrarea se va finaliza pana la 1 iunie
– in Parcul Primaverii amplasamentul a fost predat si va fi finalizat pana la 1 iulie
– la baza sportiva Unirea – termenul de finalizare este de 15 august

In Zorilor
– zona din apropierea complexului Perla – amplasamentul a fost predat si va fi finalizat pana la 1 iulie

In Grigorescu
B-dul 1 Decembrie – Malul Somesului – amplasamentul a fost predat si va fi finalizat pana la 1 iunie

In Gruia
zona verde de pe Cetatuie – amplasamentul a fost predat si va fi finalizat pana la 1 iunie

Marasti
Parc Aurel Vlaicu – zona Expo Transilvania – amplasamentul a fost predat si va fi finalizat pana la 1 iunie

Intre Lacuri
– Noul parc din zona strazii Tulcea – se lucreaza, va fi finalizat la 1 iunie

Total de 11 astfel de noi locuri cu aparate pentru miscare in aer liber in 2011.