Ref: Start la Serbarile medievale ale Clujului

Serbarile medievale vor incepe astazi, de la ora 18.00, la Bastionul Croitorilor, cu ocazia Zilelor municipiului Cluj-Napoca.

Aceasta manifestare ne va intoarce in timp, in perioada medievala a cavalerilor si domnitelor. Clujenii participanti la aceste serbari vor avea parte de numeroase surprize din partea organizatorilor.

Vor avea loc concerte de muzica medievala, demonstratii de dans, la care pot lua parte toti cei interesati, demonstratii de tir cu arc englezesc, jocuri medievale, dar si demonstratii de gastronomie medievala pentru clujenii gurmanzi.

Programul Serilor medievale din acest sfarsit de saptamana, de la Bastionul Croitorilor:

Vineri, 27 mai 2011
         ora 18.00 – Deschiderea Serbarilor medievale
         ora 19.00 – Concert de Chitara clasica sustinut de elevi de la liceul Sigismund Toduta, pregatiti de profesorul Stefan Trifan
         ora 20.00 – Scoala de tir cu arc englezesc – demonstratie sustinuta de Ansamblul Arcasilor de la Sucevita
         Jocuri medievale – sustinute in preajma zidului Cetatii

Sambata, 28 mai 2011, de la ora 11.00
         Teatru de Papusi Traditional
         Atelier de confectionare papusi traditionale
         Scoala de dans medieval – deschisa publicului sustinuta de Ordinul Musatinilor din Cetatea de Balta
         Spectacol de Sonete
         Scoala de tir cu arc englezesc
         Concursuri interactive avand ca tema Istoria Clujului

In plus, incepand de sambata, 28 mai si pana marti, 31 mai 2011, in fiecare zi, de la ora 13.00, in zona din preajma Bastionului Croitorilor va avea loc o Scoala de Gastronomie Medievala.

Manifestarile de sambata ale Serbarilor medievale vor continua duminica, 29 mai 2011. In plus, de la ora 19.00 va avea loc un concert de lauta sustinut de Nicolae Szekely, menestrel la Castelul Corvinilor din Hunedoara.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca