Ref: Daune in urma furtunii de miercuri, 20 iulie 2011

In urma furtunii de ieri nu s-au inregistrat victime. Cele mai afectate zone au fost P-ta Avram Iancu, b-dul Eroilor, Calea Turzii si str. Republicii unde mai multi arbori au fost fie smulsi din radacina, fie rupti care au cazut peste autoturisme sau imobile. Deasemenea, o autofurgoneta a derapat si a cazut intr-o groapa sapata in carosabil de catre EON GAZ in dreptul cladirii Curtii de Apel.

ISU “Avram Iancu” si firmele implicate in curatenie au actionat rapid si eficient.

Lista daunelor dupa prima centralizare

pe b-dul Eroilor – acoperis smuls de pe cladirea de langa Banca Transilvania (nr. 36-38 );
          tigla cazuta de pe acoperis la nr. 30 care a afectat capota unui autoturism;
         cele mai mari pagube s-au produs in P-ta Avram Iancu si in zona verde de langa cladirea Teatrului National unde au fost smulsi din radacina s-au rupti arbori care au fost proiectati pe un numar de 5 autoturisme;
         o autofurgoneta a derapat si a cazut intr-o groapa sapata in carosabil de catre EON GAZ in dreptul cladirii Curtii de Apel;
          pe Calea Turzii nr. 30, un arbore de aproximativ 40 metri s-a prabusit peste imobil afectand acoperisul iar la nr.32 un arbore la fel de inalt a fost smuls din radacina dar a ramas suspendat sprijinit de arborii vecini.Interventia pentru degajare a fost asigurata de pompieri si firma de alpinisti utilitari cu care Primaria are contract;
         un fenomen similar s-a produs pe str. Republicii nr. 41 unde un arbore situat in curtea imobilului nr. 43 s-a rupt si s-a prabusit peste imobil afectand constructia, respectiv acoperisul. Interventia a fost dificila dat fiind numarul mare de cabluri de electricitate prinse sub arborele in cadere.

Reprezentantii Primariei evalueaza in continuare daunele, urmand sa intocmeasca un raport final al stricaciunilor.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca