Ref: Prima piata volanta primita cu entuziasm de locuitorii cartierului Grigorescu

Marti, 23 August 2011, in Piata 14 Iulie din cartierul Grigorescu, Primaria a organizat prima piata volanta din proiectul destinat cartierelor clujene.

Inca de la ora 14:00 piata volanta a inceput sa fie vizitata de cumparatori, numarul mediu pe ora fiind de circa 500 de persoane. 31 de producatori au participat la prima editie a pietei volante din Grigorescu iar numarul acestora va creste in urmatoarea perioada, avand in vedere faptul ca din ce in ce mai multe produse agricole ajung in perioada optima recoltare.

Clujenii au putut cumpara legume si fructe proaspete la preturi de producator. De exemplu un kilogram de vinete poate fi achizitionat la pretul de 1,5 lei, ardeii costa 2 lei/kg, rosiile intre 1,5 si 3 in functie de calitate, ceapa – 2 lei/kg, iar kilogramul de mere costa 2 lei si cel de pere – 2,5 lei.

Joi, 25 august 2011, intre orele 15:00 si 19:00 va avea loc prima editie a pietei volante din cartierul Gheorgheni.

Biroul Massmedia
Primaria Cluj-Napoca