Ref: Se intocmesc liste suplimentare cu beneficiarii de ajutoare alimentare

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta ca, incepand cu data de 14 decembrie 2011, se intocmesc liste suplimentare cu beneficiarii de ajutoare alimentare, care provin din stocurile de interventie comunitare, destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din Romania.

Categoriile de beneficiari stabilite prin HG 600/2009 se vor prezenta in scopul includerii pe listele suplimentare la punctul unic de distributie situat in incinta Expo Transilvania, cu urmatoarele documente justificative, ce vor fi confruntate cu originalul:

 Pensionarii cu pensii cumulate pana la 400 lei/luna:
– copie a BI/CI
– copie a cuponului de pensie din ultima luna

 Persoanele cu handicap grav si accentuat, adulti si copii, neinstitutionalizate:
– copie a BI/CI
– copie a certificatului de incadrare in una din categoriile de handicap mentionate

Somerii beneficiari de indemnizatie de somaj potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002:
– copie a BI/CI
– copie a carnetului de somer vizat la zi

Familiile si persoanele singure beneficiare de venit minim garantat acordat in baza Legii nr. 416/2001:
      –    copie a BI/CI

Cantitatea de alimente de care va beneficia fiecare persoana este:

Faina alba – 14 kg
 Malai – 9 kg
 Paste fainoase – 2 kg
 Biscuti – 1,1 kg
 Orez – 8 kg
Lapte praf – 1,5 kg

Pentru relatii suplimentare, cei interesati se pot adresa Directiei de Asistenta Sociala si Medicala, str. St. O. Iosif nr. 1-3, tel. 0264- 563050 si 0264- 563055.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca