Sambata, 18 august 2012, primarul Emil Boc s-a  intalnit cu dl Nemeth Zsolt, secretar de stat in Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Ungare, E.S. ambasadorul Republicii Ungare la Bucuresti, dl. Fuzes Oszkar, precum si cu consulul general al Republicii Ungare la Cluj-Napoca, dl. Magdo Janos.
I-am multumit domnului Nemeth Zsolt pentru prezenta domniei sale la Cluj, pentru faptul ca ne onoreaza cu ocazia Zilelor Culturale Maghiare aici, in municipiul nostru, un municipiu multicultural, european in adevaratul sens al cuvantului si am discutat despre proiectele viitoare pe care le putem extinde, modul in care ne putem sustine reciproc in dobandirea calitatii de Capitala Culturala Europeana”, a declarat primarul Emil Boc.