Primaria demareaza actiunea de refacere a marcajelor rutiere

Primaria Cluj-Napoca demareaza o actiune ampla de refacere a marcajelor rutiere in municipiu.
“Avem in vedere demararea unui amplu proces de refacere a marcajelor din municipiu. Vor fi astfel semnalizate rutier trecerile de pietoni, strazile modernizate, statiile de autobuz, statiile taxi, iar in apropierea unitatilor de invatamant vom folosi marcaje de culoare rosie ca suport la trecerile de pietoni. Este o actiune necesara pentru cresterea gradului de siguranta in circulatie”, a declarat primarul Emil Boc.
De asemenea, legat de semnalizarea strazilor pentru nevazatori, vor fi folosite si marcaje tactile la unele treceri de pietoni importante care nu beneficiaza inca de aceasta facilitate.
La recomandarea Comisiei Municipale de Sistematizare a Circulatiei, vor fi marcate si pragurile de sol, astfel incat sa fie mai vizibile.