Inca un proiect european se contureaza la Cluj-Napoca

16 firme au participat la licitatia pentru proiectul European ''Centrul Regional de Excelenta pentru Industrii Creative'' (CREIC), dovada de incredere in Primaria Cluj-Napoca si de transparenta, adjudecarea licitatiei permitandu-ne sa mergem mai departe cu acest proiect.

“Vom incepe constructia Centrului Regional de Industrii Creative si IT care va dinamiza mediul economic clujean, oferind sprijin pentru dezvoltarea diferitelor sectoare de afaceri, de la domeniul cinematografiei pana la IT.  Clujul este recunoscut ca centru al industriei cinematografice, iar Primaria Cluj-Napoca urmareste, dincolo de sprijinirea festivalurilor de talie internationala precum TIFF sau Festivalul International de Film Comedy Cluj, sa sustina dezvoltarea productiei cinematografice in municipiul nostru. CREIC va include facilitatile necesare pentru desasurarea acestor activitati si speram ca, pe termen lung, sa putem vorbi de un adevarat Buftea de Cluj”, a declarat primarul Emil Boc.

Fisa proiectului

Obiectivul Centru Regional de Excelenta Pentru Industrii Creative (CREIC) este impartit in 3 obiecte:

-Obiect 1- Constructia principala este subimpartita in patru corpuri denumite Corp A,B,C,D, subimpartire realizata la nivelul rosturilor de tasare existente intre aceste corpuri. Din punct de vedere functional corpurile alcatuiesc un tot unitar, cu acces direct intre corpuri.

In plan vertical constructia principala este formata din 3 niveluri de subsol, parter si 4        etaje.

Obiect 2- Alcatuit dintr-o constructie anexa constructiei principale compusa dintr-un rezervor si camera pompelor. Rezervorul este necesar pentru asigurarea rezervei de apa pentru interventii in caz de incendiu.Alaturat acestuia se afla constructia care adaposteste camera pompelor si utilajele aferente,dar si o incapere destinata asigurarii spatiului necesar pentru materiale,utilaje si echipamente destinate spatiilor exterioare ale complexului.

Obiect 3-Amfiteatrul Verde realizat pentru organizarea diverselor evenimente in aer liber. De asemenea sunt cuprinse si amenajarile exterioare, platformele parcare si aleile de acces.

Functiuni:

Corp A-parking subteran, administratie, birouri, spatii destinate industriei cinematografice; impartire verticala 2S+P+4E;

Corp B-parking subteran, studio film ;impartire verticala 2S+P

Corp C-spatii multifunctionale(expo,conferinte,etc.); impartire verticala P;

Corp D-parking subteran,hala creatie;impartire verticala S+P.

Suprafete utile corpuri:Suprafata utila totala=13256,35 mp

Corp A =7601,46 mp

Corp B=1881,32 mp

Corp C=1394,44 mp

Corp D=2379,13 mp

Regim de inaltime-3S+P+4E

Locuri de parcare supraterane-209 locuri

Locuri de parcare subterane-125 locuri

Inaltimea maxima la cornisa-21,825m

Procent de ocupare teren(P.O.T.=7%)

Coeficient de utilizare teren(C.U.T=0,12)

Au fost depuse 16 oferte, dupa cum urmeaza:

1. asocierea Construdava cu ICCO Energ si cu Napoca,

2.  asocierea Grup 4 Instaltii, TIMC si AMI SA

3. asocierea Baumeister cu Construcciones Deco SA

4.  asocierea ACI Cluj cu Energobit

5. asocierea Valve International cu RDV Construct  White Star International si Team Net Engineering

6. asocierea Victor Construct cu Cyes Infraestructuras

7.  asocierea Conarg Consulting cu Tab Construct

8.  Tehnodomus

9.  asocierea Decorint, Verbau si Imsat

10. asocierea General Construct cu Modern Bau, Grup Energoinstal si Iosimar

11. asocierea Transilvania Constructii cu Rhid Epito

12. asocierea Strabag, Nisal si CON-A

13. Ideconsa

14.  Consinit SRL

15.  SC Proiect Consult SRL

16. ACM4 Bucuresti

Din punct de vedere al documentelor de calificare si al propunerii tehnice, au fost calificate urmatoarele oferte, pentru care a fost dechisa in SEAP si oferta financiara:

General Construct cu Modern Bau, Grup Energoinstal si Iosimar – 45.987.690 lei fara TVA

Construdava cu ICCO Energ si cu Napoca – 46.393.219,4

Valve International cu RDV Construct  White Star International si Team Net Engineering – 42.060.131 lei fara TVA

Tehnodomus – 43.032.254,9 lei fara TVA

conform criterului PRETUL CEL MAI SCAZUT, oferta castigatoare a fost desemnata cea a:

Valoarea estimata: 52.228.880,26 lei fara TVA.

Executia lucrarilor are ca termen de finalizare 24 luni