O noua cantina pentru clujeni – Cantina Hoia

Primaria Cluj-Napoca a deschis Cantina HOIA (capacitate 50 de locuri), pe strada Eremia Grigorescu nr. 134.

Modernizarea acestui imobil a fost demarata in martie 2014, iar prin lucrarile efectuate s-a incercat pastrarea farmecului de odinioara al acestei cladiri, construite in anul 1939. Reparatiile si amenajarile au vizat, in principal, pastrarea elementelor decorative originale.

Din cauza starii avansate de degradare a acestui imobil, s-a impus executarea de lucrari de reparatii la constructii – interioare si exterioare, instalatii electrice, sanitare, gaz si de incalzire.
Lucrarile executate au constat in:
-reparatii la  invelitoarea acoperisului;
-refacerea finisajelor interioare si exterioare;
-indepartarea scarilor de acces de pe domeniul public;
-pavarea curtii;
-refacerea parapetilor, respectiv inlocuirea usilor de intrare cu ferestre;
-reparatii la instalatiile interioare: electrice, gaz si sanitare cu inlocuirea obiectelor sanitare;
-montarea sistemelor de incalzire si de preparare a apei calde, de contorizare a consumurilor de utilitati.
Lucrarile au fost executate de catre firme specializate – SC Ando Construct SRL si SC Servinstal Import Export SRL.

Costurile totale ale modernizarii cantinei Hoia au fost de 607.828, din care lucrarile executate au fost in valoare de 250.828 lei, iar dotarile au fost in valoare de 357.000 lei.

DOTARI: echipamente de bucatarie, de racire, instalatie de ventilatie, mobilier, design interior, sisteme de supraveghere video, sonorizare si alarma).

Sistemul de functionare al cantinei si preturile
Cantina Hoia va functiona in sistem self service. Preparatele culinare se vor putea servi la liber, in mai multe variante de meniuri. Vor fi meniuri ale zilei si abonamente bilunare. Din 16 iulie vor fi elibera abonamente pe 2 saptamani (cu 8 lei/zi/pranz).
Există mai multe variante de meniuri ale zilei:
–         meniu complet – costuri intre 12,90 lei si 13,90 lei,
–         meniu care va contine doar felul principal – 9,9 lei.

Programul de functionare: Luni – vineri, intre orele 11.30 – 16.00

Cantina de Ajutor Social si Pensiune a Primariei Cluj-Napoca are deschise in prezent 6 unitati in oras:
–         Restaurantul MEMO 10 (str. Memorandumului)
–         Cantina HOIA (strada Eremia Grigorescu nr.134)
–         Cantina Zola (de pe strada E. Zola)
–         Cantina Someseni (incinta Primariei de cartier Someseni)
–         Bufetul Primariei (strada Petru Maior – incinta Primariei)
–         Cafeneaua din Turn (in incinta Turnului Croitorilor)

9 iulie 2014