Municipiul Cluj-Napoca, în calitate de titular, anunță publicul interesat asupra organizării ședinței de dezbatere publică online a alternativei finale pentru „Elaborare Plan urbanistic Zonal în condițiile Legii nr. 350/2001 modificată și actualizată – PLAN DIRECTOR (MASTERPLAN) SOPOR” propus pentru a fi amplasat în Municipiul Cluj-Napoca, zona Sopor, jud. Cluj, în data de 6.10.2022 ora 16.30 la primăria Municipiului Cluj-Napoca (Sala de sticlă) precum și în regim de teleconferință, în vederea obținerii avizului de mediu conform H.G. nr. 1076/2004 privind stabilirea procedurii de realizare a evaluării de mediu pentru planuri și programe.

Informațiile privind alternativa finală a planului menționat, inclusiv Raportul de mediu pot fi consultate la sediul APM Cluj, Cluj-Napoca, str. Dorobanților nr.99, județul Cluj, în zilele de luni-vineri, între orele 9-14 sau consultate online, pe site-ul primăriei www.primariaclujnapoca.ro .

Raport de mediu

Memoriu PUZ

Regulament PUZ

Plan reglementări PUZ

Cei care doresc să se înscrie la cuvânt, o pot face până în 6.10.2022, ora 12, completând formularul online (https://www.e-primariaclujnapoca.ro/registratura/cereri/…  link disponibil cu 48 de ore înainte de data organizării sedinței de dezbatere publică) , urmând ca linkul de conectare să fie transmis pe adresa de e-mail indicată.

Dezbaterea publică va putea fi urmărită live pe canalul de Youtube și pagina de Facebook a Municipiului Cluj-Napoca.

NOTĂ. Dezbaterea publică din 6,010,2022 are ca temă Raportul privind impactul asupra mediului. Propunerile, sugestiile și observațiile cu privire la regimul economic și tehnic propus prin PUZ (încadrare funcțională, regim de construire, indicatori urbanistici etc.) vor fi dezbătute în cadrul ședinței publice CTATU , la o dată ce va fi comunicată ulterior.