ANUNŢ DE PARTICIPARE

pentru acordarea de sprijin financiar de la bugetul local pentru asigurarea asistenței de sănătate publică,

1. Primăria și Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca anunță acordarea de sprijin de la bugetul local pentru asigurarea asistenței de sănătate publică, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare, în anul fiscal 2022.

2. Reglementări legale:

– Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată cu modificările și completările ulterioare;

– Regulamentul privind stabilirea unor forme de sprijin financiar de la bugetul local al municipiului Cluj-Napoca pentru asigurarea asistenței de sănătate publică, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare, adoptat de Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca prin HCL nr. 276/2017, modificată și completată prin HCL nr. 44/2019. Acest document poate fi consultat pe site-ul Primăriei municipiului Cluj-Napoca www.primariaclujnapoca.ro, secțiunea Comunitate/ Sănătate/ Finanțări nerambursabile.

3. Sprijinul financiar de la bugetul local se poate acorda pentru:

a) finanțarea unor cheltuieli de administrare și funcționare, respectiv bunuri și servicii, investiții, reparații capitale, consolidare, extindere și modernizare, dotări cu echipamente medicale ale unităților sanitare publice de interes județean sau local și ale unităților sanitare cu paturi transferate, în limita creditelor bugetare aprobate cu această destinație în bugetele locale.

b) cheltuieli de funcționare și întreținere a mijloacelor de intervenție a echipajelor de prim ajutor calificat care funcționează în sistemul SMURD, în structura serviciilor publice voluntare pentru situații de urgență, cu excepția cheltuielilor de personal paramedical care deservește aceste echipaje. Aceste cheltuieli pot fi cofinanțate din bugetul local, în baza unor protocoale de colaborare încheiate între spitalul în structura căruia se află respectiva unitate de primire a urgențelor care coordonează activitatea medicală din cadrul SMURD, Primăria municipiului Cluj-Napoca și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Județean Cluj.

c) desfășurarea unor proiecte locale de sănătate publică.

4. Documentația de solicitare a finanțării se poate depune într-un exemplar scris la Serviciul de Informare pentru Cetățeni, Calea Moților nr. 7, Cluj-Napoca, precum și online cu semnătură electronică pe site-ul www.primariaclujnapoca.ro secțiunea Administrație/ Servicii online/ Depune cereri la Serviciul Management proiecte sociale, culturale și sportive, formular cod 426.004.

5. Perioada de depunere a cererilor de sprijin financiar este de 30 de zile, de la data de 25.07.2022 până la data de 23.08.2022. Informații suplimentare se pot obține de la Direcția Generală Comunicare, dezvoltare locală și management proiecte – Serviciul Management proiecte sociale, culturale și sportive din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr. 1-3, Sala 66, etaj I, telefon 0264-596030, interior 5192.

PRIMARUL MUNICIPIULUI CLUJ-NAPOCA

EMIL BOC