Luni, 7 noiembrie 2022, primarul Emil Boc și ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, au semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea termică și creșterea eficienței energetice a 10 blocuri de locuințe, proiecte finanțate din fonduri europene prin PNRR – Planul Național de Redresare și Reziliență – runda 1, componenta C5 – Valul renovării. Semnarea a avut loc în prezența primului ministru Nicolae Ciucă și a doamnei Céline Gauer, Comisia Europeană.
Contractul de finanțare semnat are valoarea de 33.614.098,72 lei (6,86 milioane euro) și cuprinde următoarele blocuri de locuințe:
– Cireșilor nr. 6
– Poet Grigore Alexandrescu nr. 23
– Constantin Brâncuși nr. 200
– Plopilor nr. 48
– Plopilor nr. 52
– Poet Grigore Alexandrescu nr. 53
– Louis Pasteur nr. 56
– Alexandru Vaida Voevod nr. 60
– Herculane nr. 5
– Padin nr. 14
Valoarea totală a proiectului, TVA inclus: 33.614.098,72 lei
Valoarea eligibilă din PNRR, fără TVA: 28.247.141,78 lei
Valoare TVA aferentă cheltuielilor eligibile din PNRR: 5.366.956,94 lei
Aceste tipuri de proiecte cuprind finanțare pentru creșterea eficienței energetice a clădirilor prin lucrări precum: izolare termică pentru fațade, termo-hidroizolare acoperișuri, soluții de ventilare naturală, modernizarea circuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate și înlocuirea corpurilor de iluminat cu unele cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață, inclusiv tehnologie LED și corpuri de iluminat cu senzori de prezență, instalarea unor sisteme descentralizate de alimentare cu energie utilizând surse regenerabile de energie – precum instalații cu panouri solare fotovoltaice, în scopul reducerii consumurilor energetice din surse convenţionale şi a emisiilor de gaze cu efect de seră etc..
În acest an, Primăria municipiului Cluj-Napoca a depus în cadrul PNRR pe componenta C5 – Valul renovării proiecte care vizează reabilitarea termică și creșterea eficienței energetice pentru clădiri rezidențiale și clădiri publice – precum școli, creșe, grădinițe – în valoare totală de 81.954.310,16 euro (cu TVA), astfel:
– cereri de finanțare pentru 33 de blocuri de locuințe depuse, având un număr de 1.561 apartamente, în valoare de 27.152.248,81 euro cu TVA;
– cereri de finanțare pentru 34 clădiri publice depuse, în valoare de 54.802.061,35 euro cu TVA