A început proiectarea pentru amenajarea Parcului Bună Ziua – în urma semnării, în data de 1 noiembrie 2022, a contractului de achiziție publică pentru aceste servicii. Valoarea contractului este de 2.794.120 lei, TVA inclus. Noul parc va avea o suprafață de 10,7 hectare. Urmează licitația pentru execuția lucrărilor.
Documentațiile tehnice care fac obiectul contractului sunt următoarele: documentația tehnică în vederea obținerii autorizației de construcție, proiectul tehnic, documentația de urbanism, documentația tehnico-economică și devizul general.
La data de 1 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă desfășurată la Centrul de Inovare și Imaginație Civică (CIIC), a fost anunțată soluția câștigătoare pentru realizarea viitorului parc „Bună Ziua”, care va completa rețeaua verde a orașului. Proiectul câștigător, al SC Punct Birou de Arhitectură SRL, a fost depus în contextul celui de-al 10-lea concurs de soluții organizat de Primărie și OAR – Ordinul Arhitecților din România cu sprijinul Filialei Teritoriale Transilvania.
Soluția câștigătoare a concursului pentru Parcul Bună Ziua prevede amenajarea a 10,7 hectare de-a lungul pârâului Becaș. Noul parc din cartierul clujean cu același nume va include locuri de relaxare pentru clujenii de toate vârstele, terenuri de joacă pentru copii, alei velo-pietonale, spațiu polivalent pentru manifestări și activități culturale și civice.
Mai multe informații despre proiect au fost prezentate în cadrul evenimentului CIIC, care poate fi urmărit aici: https://www.facebook.com/PrimariaClujNapocaRomania/videos/1474324693009707
Obiectivul municipalității este ca până în 2030 să planteze peste 100.000 de arbori și să creeze și extindă peste 190 hectare de spații verzi.